Z jakich składników składają się najlepsze perfumy?

W płynnych perfumach ciecz jest mieszaniną alkoholu, wody i cząsteczek, która odparowuje w temperaturze pokojowej. Zapach to w zasadzie cząsteczka wystarczająco lekka, by unosić się w powietrzu.

To, co tworzy zapach, polega na tym, że komórki w nosie rozpoznają odparowujące cząsteczki i wysyłają sygnały do mózgu, co tworzy percepcję. Jeśli czytasz skład na swoim flakonie perfum, możesz wiedzieć, że perfumy mają różne moce. Najbardziej skoncentrowane są olejki zapachowe. Zostały wyciśnięte, wyparte lub chemicznie oddzielone od rośliny, kwiatu lub owocu. W olejku perfum cząsteczki zapachowe rozpuszczają się w 98 procentach alkoholu i 2 procentach wody. Cała reszta to rozcieńczony alkoholem olejek zapachowy. Od większości do najmniej skoncentrowanych, perfumy zawierają co najmniej 25 procent olejków zapachowych, woda perfumowana ma od 15 do 18 procent, woda toaletowa 10 procent, a woda kolońska i spray do ciała są jeszcze bardziej rozcieńczone.

Świat perfum dzieli również perfumy na rodziny zapachów.

Oto niektóre klasyfikacje perfum, które możesz napotkać w trakcie poszukiwania zapachu dla siebie: kwiatowe, owocowe, drzewne, wodne czy orientalne. Zastanawiasz się pewnie, dlaczego perfumy są tak rozcieńczone? Nie chodzi o to, że producenci są skąpi. Powód jest właściwie praktyczny, ponieważ dużo alkoholu rozprowadza zapachy, dzięki czemu można je odróżnić. W olejku zapachowym można spotkać mnóstwo zapachów. Jego rozcieńczona natura sprawia, że zapach jest przyjemny i trwały. W rzeczywistości luksusowe perfumy mają trzyczęściowy zapach, który rozwija się po nałożeniu go na skórę. Pachniesz nutami górnymi w ciągu pierwszych 15 minut od zastosowania. Te substancje chemiczne najpierw odparowują ze skóry. Projektanci często wprowadzają dziwne, przyjemne lub pikantne zapachy w tej fazie, aby Cię zainteresować. Nuty serca pojawiają się po 3 do 4 godzinach. Substancje chemiczne wytwarzające te zapachy odparowują wolniej ze skóry. Są prawdopodobnie tym, co zapamiętasz w perfumach. Nuty bazy przylegają do skóry. Poczujesz je w ciągu 5 do 8 godzin od aplikacji. W bazie często pojawiają się piżmowe, wodne, omszałe i drzewne chemikalia.